WELLS FARGO PRINCIPAL OF THE YEAR

2015 WELLS FARGO REGIONAL & DISTRICT PRINCIPALS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • 2015 Wells Fargo Regional & District Principals of the Year Booklet
    (pdf, 282kb)
  • 2015 Wells Fargo Principal of the Year Program
    (pdf, 1.2mb)

REGION LEA NAME
Region I - Northeast Currituck County Schools Angela Lasher
Edenton-Chowan Schools Cathy Michelle White
Camden County Schools Timothy Lazar
Beaufort County Schools Marion Bubs Carson
Pitt County Schools Steve Lassiter, Jr.
(Finalist &
2015 Wells Fargo Principal of the Year)
Martin County Schools Serena Paschal
Perquimans County Schools Melissa Fields
Elizabeth City-Pasquotank Public Schools Shawn Wilson
Bertie County Schools Calvin Moore
Dare County Schools Beth Rooks
Hertford County Public Schools George Stanton (Stan) Warren
Region 1 - Northeast Gates County Schools Sallie Ryan
Region II - Southeast Brunswick County Schools Vickie Smith
Clinton City Schools Dr. Steven L. Miller
Craven County Schools Kathy Barber
Duplin County Schools Scott Ballard
Greene County Schools Patrick Greene
Jones County Schools David Moody
New Hanover County Schools Dr. Robin Hamilton (Finalist)
Lenoir County Public Schools Nicholas Harvey, II
Onslow County Schools Dr. Christopher M. Barnes
Pender County Schools Janet Redinger
Sampson County Schools Dr. Linda Jewell Carr
Wayne County Schools Tammy Keel
Region III - North Central Durham County Schools Tonya Williams (Finalist)
Edgecombe County Schools Marc Whichard
Franklin County Schools Jewel Eason
Granville County Schools Brian Mathis
Halifax County Schools Martha Ann Debreaux-Davis
Johnston County Schools Jamie Stoke
Nash-Rocky Mount Public Schools Dr. Mark Cockrell
Northampton County Schools Martha Paige
Roanoke Rapids Graded School District Michael Ferguson
Vance County Schools Eric Pierce
Wake County Public School System Dhedra Lassiter
Warren County Schools Renee Mizelle
Weldon City Schools Michelle Burton
Wilson County Schools Wendy Sullivan
Region IV - Sandhills/South Central Columbus County Schools Jeffrey Greene
Lee County Schools Silvia Huffer
Cumberland County Schools Kim Robertson (Finalist)
Harnett County Schools Virginia Taylor
Montgomery County Schools Donnie Lynthacum
Richmond County Schools Dawn Terry
Public Schools of Robeson County Antonio Wilkins
Bladen County Schools Susan Cheshire
Scotland County Schools Rick Singletary
Moore County Schools Marcy Cooper
Region V - Piedmont-Triad Alamance-Burlington Schools David Ebert
Asheboro City Schools Paula Owens
Chapel Hill-Carrboro City Schools Dr. Darlene Ryan
Chatham County Schools Christopher Poston (Finalist)
Davidson County Schools Steve Reynolds
Guilford County Schools Dr. Shelia Gorham
Lexington City Schools Gina Spencer
Orange County Schools Jeffrey Rachlin
Person County Schools Chrystal Clayton
Randolph County Schools Dana Albright-Johnson
Rockingham County Schools Duane Hensley
Thomasville City Schools Dr. Angela Moore
Winston Salem/Forsyth County Schools Patricia Gainey
Region VI - Southwest Anson County Schools Christopher Stinson
Kannapolis City Schools Erin Anderson
Cabarrus County Schools Dr. Adam Auerbach (Finalist)
Stanly County Schools Danny Poplin
Charlotte-Mecklenburg Schools Jametta Martin-Tanner
Cleveland County Schools Dr. Janet Anthony
Union County Schools Dr. Kevin Plue
Gaston County Schools Rebekah Duncan
Lincoln County Schools Heath Belcher
Region VII - Northwest Elkin City Schools Pamela Colbert
Newton-Conover City Schools Julia Styers
Rowan-Salisbury School System Nancy Barkemeyer
Avery County Schools Tracy Grit
Wilkes Bounty Schools Sandra Burchette
Burke County Schools Jeremy Shane Mace (Finalist)
Davie County Schools Lynn Marrs
Hickory Public Schools Stephanie Dischiavi
Yadkin County Schools Jill Logan
Watauga County Schools Mary Smalling
Catawba County Schools Scottie Houston
Ashe County Schools Callie Grubb
Alleghany County Schools Sheila Richardson
Surry County Schools Sandra Scott
Alexander County Schools Chad Maynor
Iredell-Statesville Schools Tim Ivey
Caldwell County Schools Carol Sturgis
Region VIII - Western Asheville City Schools Kimberly Dechant
Buncombe County Schools Stephen Chandler
Cherokee County Schools Virginia Haynes
Haywood County Schools Jeff Haney
Henderson County Public Schools W. Scott Rhodes (Finalist)
Jackson County Schools Kathryn Kantz
Madison County Schools Lisa Gosnell
McDowell County Schools Joyce Poplin
Rutherford County Schools La'Ronda Whiteside
Transylvania County Schools Scott Strickler
Yancey County Schools Alton Robinson