To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

WACHOVIA PRINCIPAL OF THE YEAR

2010 WACHOVIA REGIONAL & DISTRICT PRINCIPALS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • 2010 Wachovia Regional & District Principals of the Year Booklet
    (pdf, 1.5mb)
  • 2010 Wachovia Principal of the Year Program
    (pdf, 1.8mb)

REGION LEA NAME
Northeast Beaufort County Schools Chales Clark
Bertie County Schools Renee Moore-Duckenfield
Camden County Schools Parrish Griffin
Currituck County Schools Virginia Arrington
Dare County Schools Ray D. Gray
Elizabeth City-Pasquotank Public Schools Terrell R. Jones
Perquimans County Schools Dianne Hawkins Meiggs (Finalist)
Pitt County Schools Seth Nicholas Brown
Southeast Brunswick County Schools Robert Grimes
Carteret County Schools April Lilley
Clinton City Schools Vanessa R. Brown
Craven County Schools Spencer Todd Bradley
Duplin County Schools Daren P. Tyndall
Greene County Schools Brenda Hagen
Jones County Schools JoAnn Stone
Lenoir County Schools Brent Williams
New Hanover County Schools Dr. Julie Duclos-Greenwood (Finalist)
Onslow County Schools Christine P. Andre
Pamlico County Schools Linda Kinsey Ollison
Sampson County Schools O.C. Holland
North Central Durham County Schools Gwendolyn Johnson
Edgecombe County Schools Amy Marshall-Brown
Franklin County Schools Deborah Ayscue
Granville County Schools Tonya C. Thomas
Halifax County Schools Bettie Jones Archibald
Johnston County Schools Lisa Edwards Calcutt
Nash-Rocky Mount Schools Elizabeth Bebe Wall
Northampton County Schools Felisha Whitaker Wyche
Vance County Schools Anne Garrison
Wake County Schools John A. Wall, Jr. (Finalist)
Warren County Schools Canecca Bolden Davis
Wilson County Schools Edward L. Hicks
Sandhills/South Central Bladen County Schools Antonia Beatty
Columbus County Schools Georgia Etta Spaulding
Cumberland County Schools ReneƩ LaHuffman-Jackson (Finalist)
Harnett County Schools Whitt Bradham
Hoke County Schools Debra Dowless
Lee County Schools Tommy Harvley-Felder
Montgomery County Schools David J. Cassady, Jr.
Richmond County Schools Susan Blake Brigman
Scotland County Schools Pat Gates
Piedmont-Triad/Central Alamance-Burlington Schools Whitney Oakley
Asheboro City Schools Ann Carol Grant
Caswell County Schools William Franklin Scott
Chapel Hill-Carrboro City Emily B. Bivens
Chatham County Schools Chris Blice (Finalist)
Davidson County Schools Harry Mock
Guilford County Schools Cheri Keels
Lexington City Schools Greg Newlin
Orange County Schools Jason Johnson
Randolph County Schools Asron Woody
Rockingham County Schools Charles Perkins
Stokes County Schools Shannon Boles
Thomasville City Schools Georgia Marshall
Winston-Salem/Forsyth County Schools Randall Fulton
Southwest Anson County Schools Elizabeth Ammons
Cabarrus County Schools Edie Sayewich
Charlotte/Mecklenburg Avery Mitchell
Cleveland County Schools Gloria Sherman
Gaston County Schools Audrey Devine
Kannapolis City Schools Walter Lex Graham
Lincoln County Schools Kirby Oldham (Finalist)
Stanly County Schools David Bright
Union County Schools Wanda Little
Northwest Alexander County Schools Kimberly Barnes Ball
Ashe County Schools Mary Catherine Kaky Berry
Avery County Schools Todd Black
Burke County Schools Teresa Hollar Branch
Caldwell County Schools Susan Campbell
Catawba County Schools Sharon Colaw
Davie County Schools Stephanie Dischiavi
Hickory City Schools Wayne Eberle II
Iredell-Statesville County Schools Jim Elliott
Mooresville Graded School District Jinda Haynes
Mooresville Graded School District Todd Wirt (Finalist)
Newton-Conover City Rebecca Kepley-Lee
Rowan Salisbury County Schools Larry Rogers
Watauga County Schools Kim Seymour-Davis
West Buncombe County Schools Diane McEntire
Cherokee County Schools Kimberly Barnes Gibson
Haywood County Schools Greg Parker
Henderson County Schools Jan King
(Finalist &
2010 Wachovia Principal of the Year)
Jackson County Schools Nathan Frizzell
Macon County Schools Barbara Gann
Madison County Schools Tony Tipton
McDowell County Schools Charles Gaffigan
Mitchell County Schools Jack Brooks
Rutherford County Schools Don Ingle
Transylvania County Schools Brian Weaver
Yancey County Schools Angelia Anglin