BURROUGHS WELLCOME FUND
TEACHER OF THE YEAR

2015 BURROUGHS WELLCOME FUND
REGIONAL & DISTRICT TEACHERS OF THE YEAR

NOTE :: Various file formats are used on this page that may require download. If larger than 1mb, it will take longer to download. For instructions or more information, please visit our download page.

  • 2015 Burroughs Wellcome Fund Regional & District Teachers of the Year Booklet
    (pdf, 1.2mb)
  • 2015 Burroughs Wellcome Fund Teacher of the Year Program
    (pdf, 1.3mb)

REGION LEA NAME
Region I - Northeast Pitt County Schools Jami Dickerson (Finalist)
Currituck County Schools Iris Meekins
Bertie County Schools Angela Mizelle
Elizabeth City -Pasquotank Public Schools Johnna Purkett
Martin County Schools Rae-Ann Daughtry
Washington County Schools Summer Ridenour
Perquimans County Schools Teressa Blanchard
Dare County Schools Ticia Valentine
Hyde County Schools Paige Smith
Hertford County Schools Meredith Armstrong
Gates County Schools Peggy Walston
Beaufort County Schools Megan Ormond
Edenton/Chowan Schools Debra Rook
Region II - Southeast Brunswick County Schools Kayce Smith
Carteret County Schools Amy Brubaker
Clinton City Schools Judith Taylor
Craven County Schools Kimberly Scott
Duplin County Schools Nicole Rose
Greene County Schools Lindsey Hayek
Jones County Schools Jacqueline Kiernan-Collins
Lenoir County Schools Keith Neal
New Hanover County Schools Meredith Kokoski
Onslow County Schools Melissa Doyle
Pamlico County Schools Joshua Gaskill (Finalist)
Pender County Schools April Kinlaw
Sampson County Schools Megan Fussell
Wayne County Schools Allyson Daly
Region III - North Central Durham Public Schools Alison Edwards
Edgecombe County Schools Susan Herrin
Franklin County Schools Jaime Adams
Granville County Schools Brandon Roeder
Halifax County Schools Jennifer Friend
Johnston County Schools Emily Westbrook
Nash-Rocky Mount Public Schools Angie Dorovic
Northampton County Schools India Martin
Roanoke Rapids Graded School District Valerie Henley
Vance County Schools Ethel Hunter
Wake County Public School System Allison Reid
Warren County Schools Victoria Lehman
Weldon City Schools Kenya Grant
Wilson County Schools Jeremy Tucker (Finalist)
Region IV - Sandhills/South Central Bladen County Schools Sabrina Sasser
Columbus County Schools Mariel Barker Sellers (Finalist)
Cumberland County Schools Myra Dunham
Harnett County Schools Jeffrey Loewen
Hoke County Schools Veronica Sturdivant
Lee County Schools Joanna Perkins
Montgomery County Schools Charlene Little
Moore County Schools Margaret (Meg) Demolet
Richmond County Schools Jennifer O'Neal
Public Schools of Robeson County James Burney
Scotland County Schools Elisabeth Harrell
Whiteville City Schools Mandy Smith
Region V - Piedmont-Triad/Central Alamance-Burlington Schools Aeron Sizemore
Asheboro City Schools Christopher (Chris) Burian
Caswell County Schools Malinda Mitchell
Chapel Hill-Carrboro City Schools Kimberly Fearrington
Chatham County Schools JoAnna Massoth (Finalist)
Davidson County Schools Kathy Edminson
Guilford County Schools Eileen Cirincione
Lexington City Schools Madison Prevatte
Orange County Schools Jeffrey Faulkner
Person County Schools Lynsey Hubbard
Randolph County Schools Justin Burton
Rockingham County Schools Rhonda JumperĀ 
Stokes County Schools Nora Davis
Thomasville City Schools Lyza Royal
Winston-Salem Forsyth County Schools Amy Pantano
Region VI - Southwest Anson County Schools Jessica Conklin
Cabarrus County Schools Allison Hahn
Cleveland County Schools Chad Beam
Charlotte-Mecklenburg Schools Lecia Shockley
Gaston County Schools Karla Endemann
Kannapolis City Schools Lindsay Cooney
Lincoln County Schools Deborah Cornwell
Stanly County Schools Amanda Roark
Union County Public Schools Jennifer Whitley (Finalist)
Region VII - Northwest Ashe County Schools Keana C. Triplett
(Finalist &
2015 Burroughs Wellcome Fund Teacher of the Year)
Elkin City Schools Mary Shepherd
Mooresville Graded School District Jody Cohen
Davie County Schools Amy Stokes
Avery County Schools Jessica Jones
Caldwell County Schools Kelly Bryant
Surry County Schools Dena Cave
Catawba County Schools Jeana Link
Newton-Conover City Schools Christy Buff
Alexander County Schools Matt Taylor
Hickory Public Schools Cameron Grace
Yadkin County Schools Mark Beuter
Burke County Schools Renee Shatley
Mount Airy City Schools Levi Goins
Watauga County Schools Mary Kent Whitaker
Iredell-Statesville Schools Angela Burgess
Region VIII - Western Asheville City Schools Megan Sanchez
Buncombe County Schools Nicole Phelps
Cherokee County Schools Jennifer Lugiewicz
Clay County Schools Heather Plemmons
Graham County Schools Karen Lail
Haywood County Schools Randy Pressley (Finalist)
Henderson County Public Schools Sloan Neuburger
Jackson County Schools Eleanor Macaulay
Macon County Schools Delaney Holloway
Madison County Schools Missy Caldwell
McDowell County Schools Melissa Elliott
Mitchell County Schools Donna Hickman
Polk County Schools Robert Pettis
Rutherford County Schools Michael Henderson
Swain County Schools Karen Williams-Lanning
Transylvania County Schools Beverly Alana Marshall
Yancey County Schools Dawn Proffitt
Charter Schools Chatham Charter School
Siler City, NC
Dale Bunch
Lake Norman Charter School
Huntersville, NC
Elizabeth Padgett (Finalist)
Socrates Academy
Matthews, NC
Elizabeth Stewart
Roxboro Community School
Roxboro, NC
Gina Lunsford
East Wake Academy
Zebulon, NC
Jennifer Hinton
Community Charter School
Charlotte, NC
Karen Ainsworth
Voyager Academy
Durham, NC
Katherine Midkiff
Charter Day School
Leland, NC
Katie Willard
Bear Grass Charter School
Williamston, NC
Kay Hester
Union Academy
Monroe, NC
Lyndsey Simpson
Evergreen Community Charter School
Asheville, NC
Lynn Player
Haliwa-Saponi Tribal School
Hollister, NC
Marisa Harley
Kestrel Heights Charter School
Durham, NC
Melanie McCord
Bethel Hill Charter School
Roxboro, NC
Nicole Outlaw
Uwharrie Charter Academy
Asheboro, NC
Rebecca Harris