To access Quick Links, visit our text-only version.

. Public Schools of North Carolina . . State Board of Education . . Department Of Public Instruction .

NCADA TEACHER OF THE YEAR

2004 NC AUTOMOBILE DEALERS' ASSOCIATION (NCADA)
REGIONAL & DISTRICT TEACHERS OF THE YEAR

REGIONSCHOOLSNAME
Northeast Region
(Region I)
Beaufort County Schools Marilyn Moore
Bertie County Schools Peggy Cayton
Camden County School Linda H. Jones
Currituck County Schools Lisa Frost
Dare County Schools Anne Creef
Edenton-Chowan Schools June Proctor
Elizabeth City-Pasquotank Schools Wayne James
Gates County Schools Connie Burgess
Hertford County Schools Joan McCullough
Hyde County Schools Paige Brickhouse
Martin County Schools Jeanette White
Perquimans County Schools Tracy Gregory
Pitt County Schools Allen Guidry (Finalist)
Washington County Schools Amy Edwards
Southeast Region
(Region II)
Brunswick County Schools Donna Thompson (Finalist)
Carteret County Schools Leslie McCombe-Porter
Clinton City Schools Ellen Moody
Craven County Schools Trish Clark
Duplin County Schools Steven Davis
Greene County Schools Jennifer Zigmont
Jones County Schools Debra Batts
Lenoir County Schools Tina Letchworth
New Hanover County Schools Marty Sugerik
Onslow County Schools Regina Hill
Pamlico County Schools Anita Boyd
Pender County Schools Donna Emery
Sampson County Schools Jennifer Daniels
Wayne County Schools Lettye Clark
North Central Region
(Region III)
Durham County Schools Ted Oakley
Edgecombe County Schools Paula Flythe
Franklin County Schools Michelle McGhee
Granville County Schools Mary Ann Erickson
Halifax County Schools Dorothy Wardsworth
Johnston County Schools Karen Parker
Nash-Rocky Mount Schools Theresa Nettin
Northampton County Schools Terri Harris
Roanoke Rapids City Schools Pet Spears
Vance County Schools Sigrid Bowen
Wake County Schools Johnny Gatlin (Finalist)
Warren County Schools Angela Vaughan
Weldon City Schools Jan Wicker
Wilson County Schools Lisa May
Vance Charter School Angela Satterwhite
Eastern NC School for the Deaf Patricia Cloyd
Sandhills/South Central Region
(Region IV)
Bladen County Schools Willia Williams
Columbus County Schools Kem Dudney (Finalist)
Cumberland County Schools Carol Lloyd
Harnett County Schools Deborah Lemire
Hoke County Schools Leslie Edgerton
Lee County Schools Karen Foushee-Cameron
Montgomery County Schools Debbie Russell
Moore County Schools Jamie Brown
Richmond County Schools Kay Smith
Robeson County Schools Felicia Hunt
Scotland County Schools Joy Lindey
Whiteville City Schools Karen Hall
Piedmont-Triad/Central Region
(Region V)
Alamance Burlington Schools Kelly Gainey
Asheboro City Schools Fran Knapp
Caswell County Schools Elizabeth Pressley
Chapel Hill-Carrboro Schools Carla Gilchrist
Chatham County Schools John Sheridan
Davidson County Schools Londa Pickett
Guilford County Schools Melissa Cowie
Lexington City Schools Adrianne Staten
Orange County Schools Terry Frey
Person County Schools Tommie Evans (Finalist)
Randolph County Schools Cynthia Clendenin
Rockingham County Schools Sue Wright
Stokes County Schools Gerald Hill
Thomasville City Schools Mary Elizebeth Wright
Winston Salem/Forsyth Schools Jonathan Milner
Bethel Hill Charter School Kristy Horner
The Downtown Middle School Linda Cummer
Southwest Region
(Region VI)
Anson County Schools Mary Ratliff
Cabarrus County Schools Lenora Barron
Cleveland County Schools Venita Wray
Gaston County Schools Betty Clagg (Finalist)
Kannapolis City School Karen Rusyniak
Kings Mountain District Schools Susan Allen
Lincoln County Schools Kathy Jeranek
Shelby City Schools Rebecca Wilkinson
Stanly County Schools John Thompson, Jr.
Union County Schools Sherri Barber
Charlotte/Mecklenburg Schools Rebecca Felder
Northwest Region
(Region VII)
Alexander County Schools Fonda Adams
Alleghany County Schools Allison Lewis
Ashe County Schools Lisa Willingham
Avery County Schools Dawn Poore
Burke County Schools Marian Lovenshimer
Caldwell County Schools Winkie Hall
Catawba County Schools Lizbeth Alfaro
(Finalist &2004-05 NCADA Teacher of the Year)
Davie County Schools Helen Bustle
Elkin City Schools Elizabeth White
Hickory Public Schools Janet Key
Iredell-Statesville Schools Vicki Davis
Mooresville Graded School District Karen Hobday
Mount Airy City Schools Debbie Powell
Newton-Conover Schools Gigi Johnston
Rowan-Salisbury Schools Patrick Winters
Surry County Schools Susan Marion
Watauga County Schools Angie Austin
Wilkes County Schools Victoria Giskin
Yadkin County Schools Annette Johnson
West Region
(Region VIII)
Asheville City Schools Barbara Groome
Buncombe County Schools Jackie Mangum
Cherokee County Schools Kimberly Cozart
Clay County Schools Doretha Jones
Graham County Schools Sharon Borders
Haywood County Schools Sandra Clark
Henderson County Schools Jan King
Jackson County Schools Carolyn Pannell
Macon County Schools Joan Willis
Madison County Schools Lisa Snelson
McDowell County Schools Myla Harwood
Mitchell County Schools Becky Nance
Polk County Schools Jennifer Allsbrook
Rutherford County Schools Denise Yelton
Swain County Schools Billie Clemens
Transylvania County Schools Lystra Keever
Yancey County Schools Peter Bobbe (Finalist)